Wymiana liczników energii na inteligentne ruszy w 2023

31 marca 2022
ślad węglowy

Czeka nas kompleksowa wymiana liczników energii. Akcja wymiany liczników w całej Polsce rozpocznie się w 2023 i ma potrwać 8 lat. Liczniki będą wymieniane na inteligentne, czyli urządzenia m.in. z funkcją zdalnego odczytu danych. Wymiana liczników ma zwiększyć możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł.

Jednym z założeń nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania ( tzw. ustawa licznikowa z 20.05.2021). Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych.

Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii miała się rozpocząć w 2022 roku, ale jak wynika z najnowszych informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, uruchomiona zostanie w 2023. Ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest w 2030. Z danych, jakie podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że w całym kraju będzie wymienionych nawet 17 mln liczników. Korzyści z tego działania mogą odczuć zarówno konsumenci, jak i dostawcy energii. Wymiana liczników na inteligentne to również korzyści dla środowiska.

Żródło: https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/wymiana-licznikow-w-calej-polsce-aa-8o9Z-zJnZ-RNgG.html